חפש

ניהול חשבון בנק – ביחד או לחוד?

 

אחת התופעות הנפוצות, בעיקר אצל משפחות צעירות, היא ניהול חשבונות בנק נפרדים לכל אחד מבני הזוג.

 

הסיבות לכך רבות אך לדעתי הסיבה העיקרית הינה הרצון לתחושת עצמאות יחסית בתוך מערכת החיים המשותפת.

 

אינני פסיכולוגית וקטונתי מלהביע דעה ערכית בקשר לכך. אך כיועצת כלכלית חשוב לי לציין שהתנהלות כזו מסבכת מאוד את השליטה והבקרה על ההוצאות השוטפות ועל היכולת לתכנון עתידי לרווחת המשפחה כיחידה כלכלית.

 

מיכל, כימאית בחברת תרופות ונועם מהנדס בחברה ציבורית גדולה, הורים לשלושה ילדים, שניהם בעלי משכורות נאות, היה אחד הזוגות שהתנהל בצורה כזו.

 

הם חילקו ביניהם פחות או יותר בצורה שווה את ההוצאות הקבועות ושאר הוצאות הבית שולמו פעם ע"י מיכל ופעם ע"י נועם.

 

נועם, חובב גדג'טים מושבע, הוציא עליהם לא מעט כספים וגם מיכל הוציאה סכומים לא מבוקרים על פעילויות פנאי, ספורט ופינוקים שונים.

 

הם לא ממש התעניינו האחד במצב חשבון הבנק של השני וסמכו כל אחד/אחת על בן/בת זוגו .

 

המצב היה יכול להימשך כך עוד הרבה זמן. אלא שיום אחד החליטו בני הזוג שהגיע הזמן לחדש את המטבח. לאחר שבדקו ובחנו ובחרו את מטבח חלומותיהם הגיע הזמן לשלם, ואז התברר להם שאינם יכולים לעמוד בהוצאה גדולה כזו.

 

הם גילו שלמרות המשכורות הגבוהות חשבונותיהם התנהלו ביתרות חובה וגם מסגרות האשראי שלהם הן בבנק והן בחברות האשראי אינן מספיקות לביצוע רכישה בסדר גודל כזה.

 

בשלב זה הוצעה להם הלוואת "בין רגע" בחברת האשראי אך הם בחוכמתם דחו את הרעיון והבינו שכדי לא ליפול לתהום כלכלית הם זקוקים לייעוץ כלכלי מקיף. זה השלב בו הגיעו אלי.

 

להלן מספר טיפים לניהול תקציב משפחתי:

 

1.      הנושא החשוב ביותר בניהול תקציב הוא הבקרה.

עקבו באופן שוטף ובידקו באילו סעיפים ניתן לצמצם הוצאות. ניהול נכון חוסך לכם המון!

 

2.      העדיפו חשבון אחד משותף במקום שני חשבונות נפרדים לכל אחד מבני הזוג. חשבון אחד מאפשר שליטה טובה יותר על ההוצאות, מאפשר לתכנן בצורה יעילה יותר הוצאות עתידיות וכמובן חוסך בדמי הניהול.

 

3.      חשוב להתאים את ההוצאות להכנסות ולא לנהל חשבונות ביתרות חובה. אל תתפתו למסגרות אשראי נדיבות. הקטינו את מסגרת האשראי בחשבונכם למינימום רק כדי ליצור רשת ביטחון למקרים מיוחדים.

 

4.      אם אתם בכל זאת רוצים לנהל חשבונות נפרדים, פתחו חשבון שלישי שישמש אתכם להוצאות הבית, באופן זה תוכלו לשלוט בהוצאות ולהתנהל בצורה יעילה עם תיאום ביניכם.

שלכם, 
חיה וילדה - ייעוץ לכלכלת המשפחה

מומחית לתכנון כלכלי
 
יועצת למשפחות וזוגות צעירים
ייעוץ וליווי אישי • סדנאות • הרצאות

 

 

 

 

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'ניהול חשבון בנק  ביחד או לחוד? שתף עם החברים בטוויטר את 'ניהול חשבון בנק  ביחד או לחוד?